
Najczęstsze usterki występujące w hulajnogach elektrycznych

Wiele osób przed zakupem swojej pierwszej hulajnogi elektrycznej zastanawia się, jak często się psują. Wiele zależy od modelu, jaki wybraliśmy, producenta, a przede wszystkim prawidłowej eksploatacji i regularnego serwisowania. W tym artykule przedstawimy najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych oraz co możemy zrobić w przypadku wystąpienia defektu.
Problemy z akumulatorem - hulajnoga nie chce się ładować
Bateria to zaraz po silniku jedna z najważniejszych części w hulajnodze elektrycznej. Po pewnym czasie użytkowania, w każdej hulajnodze bateria może tracić na pojemności, co w konsekwencji będzie objawiało się krótszym zasięgiem jazdy. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, ale można je opóźnić, dbając o baterię i unikając jej nadmiernego rozładowywania, poprzez utrzymanie poziomu naładowania na poziomie 20%. Również jazda w niesprzyjających warunkach (w trakcie ulewy) i nieodpowiednie przechowywanie sprzętu, może być szkodliwa dla akumulatora.
Jak poprawnie ładować hulajnogę elektryczną przeczytasz tutaj
Problemy mechaniczne - uszkodzona kierownica
Kierownica w hulajnogach elektrycznych narażona jest na wiele oddziaływań, szczególnie podczas jazdy po nierównych lub wyboistych nawierzchniach. Kierownica może zostać uszkodzona poprzez upadek, uderzeniem w przeszkodę, lub po prostu w sposób naturalny, czyli w wyniku codziennego użytkowania. Jak rozpoznać, że kierownica jest uszkodzona?
Pierwszym niepokojącym sygnałem może być luźność lub drżenie kierownicy podczas jazdy - może to wskazywać na luźne połączenie lub uszkodzone łożyska. Jeśli zauważysz podczas jazdy, że kierownica jest nierówna lub krzywo ustawiona, może to oznaczać, że rama hulajnogi jest uszkodzona i wymaga naprawy lub wymiany.
Uszkodzone opony
Do najczęstszych usterek, jakie mogą spotkać każdego użytkownika hulajnogi elektrycznej, jest bez wątpienia przebicie opony lub dętki. To częsta usterka, która wynika z funkcji, jakie pełnią te elementy oraz materiałów, z których są wykonane. Przebita opona i utrata ciśnienia sprawiają, że hulajnoga zacznie znacznie wolniej się poruszać, a wydajność akumulatora drastycznie spada. Musimy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie jeździć na oponach pozbawionych powietrza - grozi to uszkodzeniem felgi i całego koła, co w efekcie może prowadzić do wymiany większej ilości elementów niż tylko opony lub dętki, co niestety nie jest tanie.
Zobacz: wymiana dętki w hulajnodze elektrycznej cena
Przetarte linki hamulca
Kolejną dosyć często spotykaną usterką jest przetarcie linki hamulca, co prowadzi do utraty jego skuteczności. W przypadku tej awarii jesteśmy w stanie wcześniej wykryć problem, nim stanie nam się coś poważnego. Przecierająca się linka hamulca powoduje osłabienie zacisku klocka na tarczy hamulcowej, co z kolei znacząco zmniejsza skuteczność hamowania. Na szczęście tę usterkę szybko możemy zdiagnozować i podjąć działania w celu pozbycia się tego problemu.
Dowiedz się jak zadbać o hulajnogę elektryczną w okresie jesienno - zimowym
Podsumowanie - gdzie oddać hulajnogę elektryczną do naprawy
Podczas eksploatacji hulajnogi elektrycznej, niezależnie od modelu czy producenta, istnieje pewne ryzyko wystąpienia usterki. Niemniej jednak odpowiednia pielęgnacja i regularna kontrola stanu urządzenia mogą znacząco przyczynić się do zapewnienia długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Jeśli zauważysz, że Twoja hulajnoga wymaga naprawy, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, aby zagwarantować bezpieczną i niezawodną jazdę.