Wiele osób przed zakupem swojej pierwszej hulajnogi elektrycznej zastanawia się, jak często się psują. Wiele zależy od modelu, jaki wybraliśmy, producenta, a przede wszystkim prawidłowej eksploatacji i regularnego serwisowania. W tym artykule przedstawimy najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych oraz co możemy zrobić w przypadku wystąpienia defektu.

Problemy z akumulatorem - hulajnoga nie chce się ładować

Bateria to zaraz po silniku jedna z najważniejszych części w hulajnodze elektrycznej. Po pewnym czasie użytkowania, w każdej hulajnodze bateria może tracić na pojemności, co w konsekwencji będzie objawiało się krótszym zasięgiem jazdy. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, ale można je opóźnić, dbając o baterię  i unikając jej nadmiernego rozładowywania, poprzez utrzymanie poziomu naładowania na poziomie 20%. Również jazda w niesprzyjających warunkach (w trakcie ulewy) i nieodpowiednie przechowywanie sprzętu, może być szkodliwa dla akumulatora.

Jak poprawnie ładować hulajnogę elektryczną przeczytasz tutaj 

Problemy mechaniczne - uszkodzona kierownica

Kierownica w hulajnogach elektrycznych narażona jest na wiele oddziaływań, szczególnie podczas jazdy po nierównych lub wyboistych nawierzchniach. Kierownica może zostać uszkodzona poprzez upadek, uderzeniem w przeszkodę, lub po prostu w sposób naturalny, czyli w wyniku codziennego użytkowania. Jak rozpoznać, że kierownica jest uszkodzona?

Pierwszym niepokojącym sygnałem może być luźność lub drżenie kierownicy podczas jazdy - może to wskazywać na luźne połączenie lub uszkodzone łożyska. Jeśli zauważysz podczas jazdy, że kierownica jest nierówna lub krzywo ustawiona, może to oznaczać, że rama hulajnogi jest uszkodzona i wymaga naprawy lub wymiany. 

Naprawa uszkodzonej hulajnogi

Uszkodzone opony 

Do najczęstszych usterek, jakie mogą spotkać każdego użytkownika hulajnogi elektrycznej, jest bez wątpienia przebicie opony lub dętki. To częsta usterka, która wynika z funkcji, jakie pełnią te elementy oraz materiałów, z których są wykonane. Przebita opona i utrata ciśnienia sprawiają, że hulajnoga zacznie znacznie wolniej się poruszać, a wydajność akumulatora drastycznie spada. Musimy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie jeździć na oponach pozbawionych powietrza - grozi to uszkodzeniem felgi i całego koła, co w efekcie może prowadzić do wymiany większej ilości elementów niż tylko opony lub dętki, co niestety nie jest tanie.

Przetarte linki hamulca

Kolejną dosyć często spotykaną usterką jest przetarcie linki hamulca, co prowadzi do utraty jego skuteczności. W przypadku tej awarii jesteśmy w stanie wcześniej wykryć problem, nim stanie nam się coś poważnego. Przecierająca się linka hamulca powoduje osłabienie zacisku klocka na tarczy hamulcowej, co z kolei znacząco zmniejsza skuteczność hamowania. Na szczęście tę usterkę szybko możemy zdiagnozować i podjąć działania w celu pozbycia się tego problemu.

Dowiedz się jak zadbać o hulajnogę elektryczną w okresie jesienno - zimowym

Podsumowanie - gdzie oddać hulajnogę elektryczną do naprawy

Podczas eksploatacji hulajnogi elektrycznej, niezależnie od modelu czy producenta, istnieje pewne ryzyko wystąpienia usterki. Niemniej jednak odpowiednia pielęgnacja i regularna kontrola stanu urządzenia mogą znacząco przyczynić się do zapewnienia długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Jeśli zauważysz, że Twoja hulajnoga wymaga naprawy, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, aby zagwarantować bezpieczną i niezawodną jazdę.