Polska złota jesień ponownie zawitała w nasze rejony. Oprócz pięknego krajobrazu za oknem zaczną się także chłodne, deszczowe poranki i wieczory. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla posiadaczy hulajnóg elektrycznych. Dlaczego? Producenci nie rekomendują jeżdżenia hulajnogami elektrycznymi po mokrej nawierzchni w trosce o bezpieczeństwo użytkowników i sprzętu. Zostaje nam tylko odstawić sprzęt na cały okres jesienno-zimowy, by na wiosnę znów móc cieszyć się jazdą. Musimy jednak pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć hulajnogę. Jak więc odpowiednio zabezpieczyć hulajnogę elektryczną? W poniższym wpisie przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Unikaj chłodnych i wilgotnych miejsc

Zanim spakujesz swoją hulajnogę do kartonu i odstawisz ją do piwnicy lub garażu, upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu w którym zostawisz sprzęt oscyluje w okolicach 10-25 ℃. Ważne jest, aby unikać wilgotnych pomieszczeń oraz miejsc, gdzie temperatura jest ujemna. Jeśli zostawisz swój sprzęt w wilgotnym miejscu z ujemną temperaturą, możesz pożegnać się ze swoją hulajnogą i myśleć nad zakupem nowej na wiosnę.

Następnym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest wyczyszczenie jej ze wszelkich zabrudzeń oraz konserwacja. Piasek po tak długim czasie, może być bardzo ciężki do usunięcia i czasochłonny. 

Jeśli planujesz zlecić przegląd hulajnogi osobie z zewnątrz, warto to zrobić w okresie zimowym. Wiosną za ten sam przegląd istnieje prawdopodobieństwo, że zapłacisz więcej, a także będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość podczas czekania w dłuższej kolejce.

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu baterii

Monitorowanie stanu baterii jest kluczową kwestią, którą musimy pilnować. W okresie, gdzie hulajnoga nie będzie wcale używana, nie można dopuścić do całkowitego rozładowania baterii - pomimo nie używania sprzętu, bateria będzie powoli się rozładowywać. Warto więc monitorować co 4-7 tygodni stan baterii (najlepiej zapisać w kalendarzu datę ostatniego doładowywania), aby utrzymywać na poziomie naładowania w granicach około 50-60%*. 

Ładowanie hulajnogii elektrycznej przed schowaniem

*UWAGA! przed podłączeniem do ładowania, upewnij się, że temperatura hulajnogi jest pokojowa.  Ładowanie zimnego akumulatora nie tylko obniży jego pojemność, ale może go całkowicie zepsuć, przez co hulajnoga będzie praktycznie bezużyteczna.

Bezpieczeństwo podczas jeżdżenia na hulajnodze w okresie jesienno-zimowym

Ze względów bezpieczeństwa życia i zdrowia użytkownika, nie zaleca się jeżdżenia hulajnogami elektrycznymi w okresie jesienno-zimowym z uwagi na mokre i śliskie podłoże. Mimo że producenci zapewniają, że hulajnoga elektryczna ma wysoki stopień ochrony IP, nie jest to jednoznaczne z gwarancją, że hulajnoga jest w pełni wodoodporna i ciągła jazda po mokrych powierzchniach gwarantuje nam, że sprzęt będzie w pełni sprawny i nie dojdzie do uszkodzeń.

Jeśli jednak chcesz jeździć w tym okresie, zachowaj szczególną ostrożność i wyposaż się w odpowiednie zabezpieczenia w postaci kasku ochronnego oraz ochraniaczy. Pamiętaj również o dokładnym wysuszeniu hulajnogi po każdej podróży. 

Warto zastanowić się również nad dodatkowym uszczelnieniem hulajnogi, które może uchronić twój sprzęt przed zalaniem podczas jazdy w jesienno-zimowej pogodzie. 

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednie zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej na okres jesienno-zimowy jest kluczowy, aby jak najdłużej cieszyć się sprzętem przez następne lata użytkowania. Miejsce w którym będzie składowana nasza hulajnoga musi być wolna od wilgoci i w odpowiedniej temperaturze. Musimy pamiętać także o regularnej konserwacji, czyszczeniu, a przede wszystkim o niedopuszczeniu, aby bateria rozładowała się całkowicie i przez cały ten czas była na poziomie 0%.