Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną: Blokada U-Lock i jak jej (nie)używać.

 

Oto nasz kompletny przewodnik dotyczący zabezpieczenia hulajnogi elektrycznej popularną kłódką tzw. U-Lock’iem, jak jej należy użyć oraz najlepszych (i najgorszych) miejsc do blokowania hulajnogi. Ponieważ większość hulajnóg elektrycznych waży mniej niż 23 kg i można je łatwo zmieścić w samochodzie lub zsunąć, ważne jest, aby zabezpieczyć hulajnogę, gdy zostawiasz ją bez nadzoru. 

Chociaż istnieje wiele rodzajów zamków, których można używać do hulajnogi elektrycznej, jednym z zalecanym przez nas rodzajem zamka są zamki U-lock o wysokim poziomie bezpieczeństwa, w szczególności seria Kovix U-Lock z alarmem KTL14-150

Aby prawidłowo dopasować zamek, musisz spojrzeć na swoją hulajnogę i zidentyfikować bezpieczne punkty blokowania. Bezpieczne punkty blokujące są wykonane z wytrzymałego materiału lub mocowań, których nie można łatwo odkręcić lub złamać. 

Hulajnogi wielkogabarytowe mogą wymagać większych zamków, aby prześlizgnąć się przez hulajnogę i nadal być w stanie dotrzeć do słupka (np. kijka lub stojaka na rowery). 

Najlepsze miejsca na hulajnodze do zablokowania to: 1) wokół wspornika, 2) przez mechanizm składania, 3) i przez uchwyt do przenoszenia (choć uważaj na łatwe do odkręcenia śruby!). 

Niektóre miejsca, których nie powinieneś używać, to: 1) przez koła, które można odkręcić, 2) wokół kierownicy lub 3) przez zdejmowane lub słabe punkty, takie jak błotniki lub przykręcane akcesoria.  

Zamki w kształcie litery U są nazwane od ich kształtu i składają się z szekli w kształcie litery U, która blokuje się w prostej poprzeczce. 

U-locki bardzo różnią się pod względem bezpieczeństwa. Niektóre zamki typu U można łatwo przeciąć za pomocą przecinaków do śrub w ciągu kilku sekund, podczas gdy inne są odporne na narzędzia elektryczne. 

Wysokiej jakości zamki typu U są wykonane z hartowanej stali i będą ciężkie – zwykle około 2 kg. Mają grubą szeklę i poprzeczkę i kosztują od 178 zł. 

Zamki typu U są dostępne w różnych rozmiarach. Niektóre mają dłuższe kajdany, aby łatwiej przymocować hulajnogę do trudno dostępnych obiektów. Jednak warto kupić najkrótszą szeklę, która będzie pasować do Twojej hulajnogi, ponieważ są one bezpieczniejsze. 

W przypadku większości hulajnóg elektrycznych najlepszą lokalizacją do blokowania jest okolica mechanizmu składania lub wokół mostka. 

Niektóre skutery mają uchwyty do przenoszenia lub są zbudowane z gniazdami specjalnie zaprojektowanymi do blokowania.  


Kugoo G2 PRO ma szczelinę pośrodku mechanizmu składania, która idealnie nadaje się do zablokowania. Są to najpopularniejsze i najbezpieczniejsze miejsca do zakotwiczenia hulajnogi. 

Przymocuj hulajnogę do stałego elementu lub konstrukcji, która jest przytwierdzona do podłoża lub której nie można łatwo przenieść. 

Najbezpieczniejsze są słupki aluminiowe lub stalowe, stojaki rowerowe, poręcze schodowe i wysokie drogowskazy. Nie wybieraj metalowych ogrodzeń, ponieważ często są one wystarczająco cienkie, aby można je było ciąć. 

Pozostawiaj hulajnogę w dobrze oświetlonym i dobrze widocznym miejscu publicznym, takim jak stojak na rowery przylegający do wejścia. 

Zwłaszcza w centrach handlowych i ruchliwych miejscach złodziej nie będzie chciał ryzykować, że zostanie złapany przez kamerę bezpieczeństwa podczas próby kradzieży hulajnogi elektrycznej. 


Unikaj blokowania hulajnogi w miejscach, których nie możesz łatwo zobaczyć, na przykład w ciemnej uliczce lub między samochodami na parkingu, gdzie złodziej mógłby nie spieszyć się i naruszyć zamek.  

Upewnij się, że twoja hulajnoga jest chroniona przed żywiołami, ponieważ duża ekspozycja na wodę lub bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę nie należy przechowywać hulajnogi na zewnątrz przez dłuższy czas, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zostanie uszkodzona lub skradziona. 

Na koniec bądź uprzejmy i wybierz lokalizację z dala od pieszych i ścieżek rowerowych. Jeśli korzystasz ze stojaka na rowery lub innej wspólnej przestrzeni, zablokuj hulajnogę tak aby inni również mogli z niego skorzystać.