Hulajnogi z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto zastanowić się jak korzystać z niego w sposób bezpieczny. Wielu użytkowników zastanawia się czy na hulajnodze elektrycznej trzeba mieć kask i jak dobrać odpowiedni model. Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Kaski do jazdy na hulajnodze - kask na hulajnogę dla dorosłych


Jazda na hulajnodze przez wielu postrzegana jest jako zabawa i środek lokomocji, który służy do szybkiego, bezproblemowego przemieszczania się z punktu A do punktu B. Wiele hulajnóg dostępnych na rynku stanowią hulajnogi terenowe i wyczynowe, które osiągają większe zasięgi niż te miejskie. Rozpędzając się do dużych prędkości, ryzyko upadku czy zderzenie wzrasta. Warto więc odpowiednio przygotować się do jazdy.

Kaski na hulajnogi to bardzo ważny element wyposażenia każdego użytkownika tego środka transportu. W przypadku wywrócenia się czy zderzenia, może ochronić przed urazami głowy i czaszki, które mogą wiązać się z dużymi problemami zdrowotnymi.

Jaki kask będzie więc odpowiedni? Wszystko zależy od wykorzystania i typu naszej jazdy. Dla jazdy rekreacyjnej, typowo miejskiej idealnie sprawdzą się kaski w kształcie “orzeszka” - chronią potylicę, a także tylną stronę głowy. Ochrona jest w tym przypadku ważniejsza niż aerodynamika czy wysoka wentylacja. W sklepach znajdziemy wiele propozycji o różnorodnych kształtach, kolorach i wariantach. Kaski do jazdy rekreacyjnej, miejskiej powinny być lżejsze od kasków wyczynowych.

W przypadku jazdy na hulajnogach terenowych mamy kilka możliwości. Możemy zdecydować się na kask typu “orzeszek”, do ochrony potylicy. Dostępne są również typowe kaski do jazdy wyczynowej np. MTB, enduro czy górskie. Cechują się mocną obudową i charakterystycznym, regulowanym daszkiem. Niektóre z nich posiadają również osłonę szczękową. Możemy również wybierać spośród kasków z technologią MIPS, które skutecznie amortyzują uderzenia. Wyposażone są w dodatkową wkładkę wewnętrzną.

kask hulajnoga terenowa


Możemy również wybrać kaski fullface, które sprawdzą się do jazdy przy większych prędkościach. Kaski zabudowane z tzw. szczęką ochraniają całą głowę i twarz. Jego minusem może być jednak waga i nieporęczność. Jest on mniej komfortowy jeżeli chodzi o wentylację od kasków MTB.

Sprawdź szeroką gamę kasków na hulajnogę elektryczną.

Kask na hulajnogę dla dziecka


Dzieci, podobnie jak dorośli polubili jazdę na elektrycznych hulajnogach. Należy mieć na uwadzę, że kości dziecka są o wiele delikatniejsze. Podczas zakupów, warto kierować się przede wszystkim rozmiarem głowy. Warto wybrać nieco luźniejsze modele, z uwagi na fakt, iż dzieci szybko rosną.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kasku?


Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu swojego kasku. Nie może być zbyt ciasny, gdyż podczas jazdy może obcierać głowę. Zbyt luźny kask to również niezbyt dobry pomysł. Kupując kask powinien zapewniać nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Powinien być dobrze wykończony i wygodny. Ważnym elementem są także wymienne wkładki. Z uwagi na praktyczność i higieniczność tego rozwiązania warto szukać kasków z taką funkcją. Istotna może również okazać się regulacja głębokości kasku. Ułatwia dopasowanie do głowy, co poprawia wygodę podczas jazdy. Podczas wyboru odpowiedniego kasku na hulajnogę warto również wziąć pod uwagę widoczność, którą zapewnia nam konkretny model. Boki nie powinny być mocno zwężone - ma to duży wpływ na późniejszy komfort podczas jazdy, a co za tym idzie - na nasze bezpieczeństwo.

kask ochronny

Czy na hulajnodze elektrycznej trzeba mieć kask?


Przepisy w ruchu drogowym nie określają czy jazda hulajnogą w kasku jest konieczna. Jednak jazda nawet przy zachowaniu ostrożności i niskiej prędkości może spowodować nieszczęśliwy upadek. Poruszanie się hulajnogą w kasku jest jak najbardziej wskazane i zalecane, szczególnie w zatłoczonych miastach czy na drogach terenowych.

Podsumowując, przepisy ruchu drogowego do tej pory nakładają wymogu noszenia kasku podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rowerów. Modele dostępne na rynku, które pozwalają rozwijać duże prędkości sprawiają, że coraz częściej mówi się o konieczności wkładania kasku. Dobrze dopasowany kask to bezpieczeństwo i minimalizacja powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu.