Dziecięca hulajnoga elektryczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dorośli obdarowują dzieci takim prezentem przy wielu okazjach: dzień dziecka, komunia czy urodziny. Wielu rodziców zastanawia się czy hulajnoga elektryczna dla dziecka jest bezpieczna? Czym kierować się przy jej wyborze? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Poradnik - jaka hulajnoga dla dziecka?

Popularyzacja hulajnóg elektrycznych ma miejsce zarówno wśród dorosłych jak i najmłodszych użytkowników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu? Najważniejszym aspektem jest oczywiście bezpieczeństwo. Polskie przepisy prawne określają, że dziecięce hulajnogi elektryczne nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h. Dodatkowo, aby dziecko mogło poruszać się hulajnogą po mieście, musi mieć skończone 10 lat. Młodsze dzieci, mogą użytkować jednoślad jedynie pod opieką rodziców w strefie zamieszkania. Aby odpowiednio ochronić dziecko przed ewentualnych wypadkiem, należy zadbać również o dodatkowe wyposażenie. Niezbędny podczas jazdy okazuje się wysokiej jakości kask, który powinien być lekki i spełniać normy PN-EN 1078:1997 oraz PN-EN 1080:1997. Możemy również dobrać ochraniacze na kolana czy łokcie, chroniące podczas upadku. 

Jak dopasować odpowiednią hulajnogę dla naszej pociechy? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Modele różnią się między sobą parametrami, które związane są z predyspozycjami i wzrostem malucha. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: moc silnika, regulacja siedziska i kierownicy, waga, maksymalne obciążenie, rodzaj i wielkość kół, zasięg jednośladu i hamulce.  

Hulajnoga dla dziecka

Pierwsza hulajnoga dla dziecka

Najważniejszym parametrem przy wyborze dziecięcej hulajnogi jest dopasowanie wysokości kierownicy do wzrostu dziecka. Odpowiedni dobór modelu do wzrostu i wieku pozwoli na swobodną jazdę i prawidłową postawę ciała. Przy zakupie należy dokładnie zmierzyć kierownicę i wzrost dziecka (licząc od podłogi do linii bioder). Kierownica powinna znajdować się mniej więcej na wysokości bioder. Na rynku, dostępnych jest wiele modeli, które umożliwiają regulację kierownicy, która pomoże dopasować odpowiednią i najwygodniejszą wysokość dla dziecka.  

Bardzo ważna jest również waga dziecięcej hulajnogi elektrycznej. Ten parametr powinien być odpowiednio dopasowany względem wagi, wzrostu i wieku malucha. Zbyt ciężki pojazd może być problematyczny dla dziecka. Skupmy więc swoją uwagę na wybór lekkiej hulajnogi z którą dziecko będzie umiało sobie samodzielnie poradzić. Podnoszenie hulajnogi, przenoszenie z miejsca na miejsce nie powinno stanowić problemu. Z reguły, masa dziecięcej hulajnogi nie przekracza 10 kilogramów. Warto również pamiętać, że z takiej hulajnogi nie powinny korzystać osoby dorosłe, z uwagi na ciężar maksymalny. 

Kolejnym aspektem, przy wyborze hulajnogi dziecięcej są koła. Pomimo mniejszych rozmiarów, koła powinny mieć średnicę 8 lub 10 cali, które ułatwią poruszanie się hulajnogą. Do wyboru mamy koła pompowane lub pełne. Koła pompowane cechują się dużym ryzykiem ich przebicia, poruszanie się hulajnogą na takich kołach jest jednak wygodniejsze. Koła pełne zapewniają bardziej spokojną jazdę. 

Szeroką ofertę dziecięcych hulajnóg elektrycznych znajdziesz w naszym sklepie Electrodragon! 

Rodzaje hulajnóg dziecięcych

Na rynku dostępnych jest kilka modeli hulajnóg elektrycznych dla dzieci. Możemy wybierać np. spośród modeli z siedziskiem, które zapewniają wysoką wygodę i stabilność podczas jazdy. Dla bardziej doświadczonych użytkowników dedykowane są hulajnogi wyczynowe, umożliwiające robienie różnych trików. Popularne są również klasyczne hulajnogi miejskie lub te o większych, pompowanych kołach.

Dziecięca hulajnoga

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna dla dzieci?

Bardzo ważnym aspektem, przy zakupie hulajnogi jest oczywiście jej cena. Jak w przypadku hulajnóg dla dorosłych cena urządzenia różni się, w zależności od wyposażenia, marki czy osiągów. Na koszty wpływa również pojemność i wytrzymałość baterii. Ceny mogą wahać się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na gwarancję czy jakość komponentów. 

Podsumowując, jak odpowiednio dobrać hulajnogę dziecięcą? Zwróć uwagę na wagę i wzrost dziecka. Wybieraj spośród modeli lekkich lub składanych, aby ułatwić dziecku samodzielną obsługę pojazdu. Zadbaj również o dodatkowe wyposażenie, zapewniające bezpieczeństwo tj. kask dziecięcy. Nie możemy również zapomnieć o edukacji dzieci na temat zagrożeń płynących z poruszania się hulajnogą elektryczną po drogach miejskich.