Hulajnogi elektryczne stają się coraz bardziej popularne na polskich drogach. Wielu użytkowników wskazuje przede wszystkim na ekonomiczne poruszanie się tym środkiem transportu. Czy jazda na hulajnodze elektrycznej się opłaca? Ile prądu pobiera hulajnoga elektryczna podczas ładowania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Hulajnoga elektryczna jako ekonomiczny środek transportu

Alternatywą dla samochodu czy komunikacji miejskiej coraz częściej staje się hulajnoga elektryczna. Pozwala na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, bez korków i konieczności szukania miejsca parkingowego. Obsługa takiej hulajnogi jest bardzo prosta i bez względu na wiek - każdy może stać się jej użytkownikiem. Warto również podkreślić, że hulajnogi elektryczne są ekologicznie i nie wydzielają spalin. Cechą hulajnóg jest zużywanie niewielkiej ilości energii. Ile tak naprawdę prądu pobiera hulajnoga elektryczna podczas ładowania?

Hulajnoga elektryczna - koszt ładowania

Na cenę poruszania się hulajnogą zdecydowanie wpływają koszty jej ładowania. Jak możemy to obliczyć? Koszty uzależnione są od kilku czynników: pojemność baterii, napięcia oraz ceny prądu za kWh.

Na przykładzie hulajnogi Xiaomi M365 możemy pokazać jak obliczyć zużycie prądu i koszty jazdy tym urządzeniem.

Pojemność baterii: Xiaomi M365 wynosi 280 W
Sprawność procesu ładowania baterii: ok. 90%
Energia potrzebna do naładowania: 250 Wh / 0,9 = 311 Wh
Średnia cena 1 kWh energii elektrycznej: 1 zł (100 groszy)
Koszt: 0,311 x 100 = 31 groszy

Koszt naładowania tego modelu hulajnogi to kilkadziesiąt groszy. Można założyć, że przejechanie 1 km na hulajnodze będzie oscylować w okolicach 1 grosza.

Aby obliczyć koszty ładowania hulajnogi należy podzielić pojemność baterii przez jej sprawność (od 0 do 100%). Następnie mnożymy otrzymaną wartość przez aktualną cenę prądu (w 2023 roku średnia cena to 1 zł za 1 kWh).
Podczas liczenia kosztów należy jednak pamiętać, że styl jazdy i dbanie o urządzenie wpływa również na poziom i szybkość zużycia energii elektrycznej. Inaczej będzie wyglądać zużycie prądu dla hulajnogi miejskiej, a inaczej dla terenowej. Oprócz mocy samego silnika, na zużycie może wpływać również waga pojazdu oraz waga użytkownika, a także warunki atmosferyczne.

koszt ładowania hulajnogi

Ile godzin ładuje się hulajnoga elektryczna?

Jak długo ładujemy hulajnogi? Wszystko zależy oczywiście od modelu. Standardowy czas ładowania baterii to 5-8 godzin. Na czas ładowania wpływa również fakt, czy liczymy pełne ładowanie do 100% czy nie.

Podsumowując, cena ładowania hulajnogi elektrycznej to około kilkudziesięciu groszy. Można więc założyć, że codzienne ładowanie to tylko kilka złotych miesięcznie za jazdę hulajnogą. Jest to świetna alternatywa dla samochodów czy transportu miejskiego. Poruszanie się hulajnogą elektryczną jest ekologicznym i zdecydowanie ekonomicznym rozwiązaniem. Sprawdź miejskie i terenowe hulajnogi elektryczne w Electrodragon!

Przejdź do wpisu: jak ładować hulajnogę elektryczną.